Canada – Qatar 6-0 – Campionatul Mondial de Fotbal 2026. Am asistat cu siguranta la cel mai ciudat meci de la acest campionat mondial. Nu insinuez in niciun fel ca ar fi fost blat, insa ceea ce am vazut acolo este departe de ceea ce eu numesc fotbal. Am vazut multe, dar foarte putin fotbal (desi scorul ma contrazice).
Canada – Qatar 6-0 – Campionatul Mondial de Fotbal 2026. Pe de-o parte, am avut un arbitraj aproximativ, un arbitru central clar depasit de situatie. A dat 2 rosii doar la recomandarea VAR, din a doua incercare, caci prima oara nu daduse rosu. La primul rosu, a fost un fault foarte usor acordat, pe care el il vazuse initial in careu. Eu nu as fi dat fault la acea faza, dar trecem peste. La a doua faza, a fost o intrare care i-a rupt piciorul canadianului Kone (se pare ca are dubla fractura, de tibie si peroneu), intrare pentru care arbitrul daduse initial galben. Doar galben. Acum, nu spun ca era musai de rosu. Dar fix asta e problema: daca nu era de rosu, ar fi trebuit sa-si asume decizia initiala si sa lase galbenul. Nu dai rosu daca o contra duce la o accidentare grava. Iar daca e de rosu, de ce nu-l dai din prima? Inteleg sa nu vezi un fault sau un hent, mai ales intr-un careu supra-aglomerat. Dar nu inteleg cum poti vedea un fault, dar sa nu-l sanctionezi corespunzator. L-ai vazut, dar in acelasi timp nu l-ai vazut?
Canada – Qatar 6-0 – Campionatul Mondial de Fotbal 2026. Ce a rezultat a fost orice altceva mai putin fotbal. Canada a avut o posesie cvasi-totala, de 79%, insa dupa accidentarea oribila a lui Kone nu mai aveau chef de joc. Meciul se terminase, la un moment dat trecusera deja pe primul loc (deci le e de ajuns egalul cu Elvetia in ultima etapa), asa ca ei trebuiau sa faca ceva. Sa atace, ca alta optiune nu aveau. Insa atacau fara chef, fara vlaga. Au dat 2 goluri din nimereala, din intamplare. Nimeni nu parea interesat de goluri, nimeni nu se bucura la ele.
Canada – Qatar 6-0 – Campionatul Mondial de Fotbal 2026. Ma rog, daca este sa fi fost ceva cu adevarat penibil la acest meci, acest ceva a fost comentariul. Nu stiu ce comentator a zis, insa fraza „a fost un meci de vis pentru Canada” intra in antologia prostiile sinistre. Orice om normal la cap constientizeaza ca jucatorii Canadei ar fi renuntat la toate golurile din meci, numai sa nu se accidenteze colegul lor. Cum poate fi acesta un meci de vis? Poate de cosmar … Ma rog, comentariile au fost catastrofale la toate meciurile, insa aici vorbim de ceva mai mult decat prostioare benigne, puerile. Aici vorbim de un cinism infiorator, de bagatelizarea unei accidentari oribile (au tot zis, chiar si imediat dupa accidentare, ca este faza de joc, ca asa se intampla in fotbal). Deci aici nu mai vorbim de prostie (ma rog, de prostie au dat dovada in multe alte momente), ci de ticalosie si lipsa de omenie.
Canada – Qatar 6-0 – Campionatul Mondial de Fotbal 2026. Pentru mine, este un meci pe care as vrea sa-l uit. Este un meci de la care, si daca as vrea, n-as putea retine nicio faza de fotbal. Pur si simplu nu pot. Atunci cand esti om si ai suflet de om, nu poti trece asa usor peste o astfel de accidentare. Eu, unul, nu pot. Comentatorii au putut.
Canada – Qatar 6-0 – Campionatul Mondial de Fotbal 2026. In final mai zic doar atat abia astept ultimul meci, Canada – Elvetia. Si sper ca Bosnia sa nu faca o mare boacana si sa bata rau Qatar-ul. Echipa araba nu-mi este oricum simpatica. Asta seara mi s-a parut pur si simplu penibila si nociva. Caci chiar si facand abstractie de acea intrare, ei au facut pur si simplu figuratie. Nu am mai vazut de mult timp o echipa care dupa cartonasul rosu sa refuze pur si simplu lupta. Ar trebui sa existe o forma de penalizare (pentru desconsiderarea competitiei) si pentru astfel de situatii. Serios, ce a jucat Qatar nu poate fi numit fotbal. Parca s-ar fi pus in genunchi si ar fi invitat Canada sa-i bata, implorand in acelasi timp iertare, sa nu dea prea tare.