Canada – Qatar 6-0 – Campionatul Mondial de Fotbal 2026. Am asistat cu siguranta la cel mai ciudat meci de la acest campionat mondial. Nu insinuez in niciun fel ca ar fi fost blat, insa ceea ce am vazut acolo este departe de ceea ce eu numesc fotbal. Am vazut multe, dar foarte putin fotbal (desi scorul ma contrazice).
Canada – Qatar 6-0 – Campionatul Mondial de Fotbal 2026. Pe de-o parte, am avut un arbitraj aproximativ, un arbitru central clar depasit de situatie. A dat 2 rosii doar la recomandarea VAR, din a doua incercare, caci prima oara nu daduse rosu. La primul rosu, a fost un fault foarte usor acordat, pe care el il vazuse initial in careu. Eu nu as fi dat fault la acea faza, dar trecem peste. La a doua faza, a fost o intrare care i-a rupt piciorul canadianului Kone (se pare ca are dubla fractura, de tibie si peroneu), intrare pentru care arbitrul daduse initial galben. Doar galben. Acum, nu spun ca era musai de rosu. Dar fix asta e problema: daca nu era de rosu, ar fi trebuit sa-si asume decizia initiala si sa lase galbenul. Nu dai rosu daca o contra duce la o accidentare grava. Iar daca e de rosu, de ce nu-l dai din prima? Inteleg sa nu vezi un fault sau un hent, mai ales intr-un careu supra-aglomerat. Dar nu inteleg cum poti vedea un fault, dar sa nu-l sanctionezi corespunzator. L-ai vazut, dar in acelasi timp nu l-ai vazut? Continue reading