Norvegia – Franta 1-4 – Campionatul Mondial de Fotbal 2026. Scorul nu reflecta diferenta de valoare dintre cele 2 echipe, ci reflecta diferenta de abordare a meciului. Teoretic, ar trebui sa laud Franta si sa critic Norvegia, dar lucrurile sunt mai nuantate de atat.
Norvegia – Franta 1-4 – Campionatul Mondial de Fotbal 2026. Cumva ca avancronica, scrisesem zilele trecute un articol despre obsesia titlului de golgheter. Acolo observasem ca-s foarte multi posibili golgheteri care se lupta, fiecare in felul sau, sa inscrie cat mai multe goluri. Problema mea (si nu numai) este dubla vizavi de aceasta goana dupa titlul de golgheter: pe de-o parte, jucatorii vedeta devin obsedati de acest titlu, comportandu-se egoist, iar pe de alta parte antrenorii nu ii inlocuiesc (macar pentru a-i odihni).
Norvegia – Franta 1-4 – Campionatul Mondial de Fotbal 2026. Acest meci m-a contrazis pe jumatate, caci Norvegia a hotarat sa-si odihneasca mai multi titulari, cu Haaland in frunte. A considerat, pe de-o parte, ca in saisprezecimi echipa trebuie sa fie odihnita, iar pe de alta parte a considerat ca Franta este oricum o echipa greu de invins. Mai bine te predai, ii lasi sa te invinga, dar nu pui la suflet infrangerea, decat sa iti scuipi plamanii pe teren si intr-un final tot sa pierzi.
Norvegia – Franta 1-4 – Campionatul Mondial de Fotbal 2026. In partea cealalta, Franta a jucat cu cel mai bun 11, facand ceea ce multi comentatori spun ca ar fi „o mare risipa de efort”. Culmea, Franta ar fi avut rezerve mai bune, adica Marcus Thuram in loc de Mbappe, ca sa dau doar un exemplu.
Norvegia – Franta 1-4 – Campionatul Mondial de Fotbal 2026. Francezii considerau esential locul 1 in grupa, pentru ca echipa urmeaza sa faca drumuri mai scurte (la un astfel de mondial este relevant si cat de mult calatoresti). Deci, pe aceasta logica, mai bine obosesti in meci decat sa obosesti ulterior pe drumuri.
Norvegia – Franta 1-4 – Campionatul Mondial de Fotbal 2026. Teoretic, Norvegia a desconsiderat competitia. Nu intr-atat incat sa fie sanctionata, dar moral chiar asta a facut. Dar nu a facut-o avand un scop ascuns, ci a facut-o la vedere, sub ochii tuturor. Norocul Norvegiei este ca aceasta desconsiderare nu a avut efecte negative asupra altor echipe. Imaginati-va ca facea asta impotriva unei echipe care avea nevoie de victorie, de calificare. Atunci ar fi fost nedrept pentru alta competitoare.
Norvegia – Franta 1-4 – Campionatul Mondial de Fotbal 2026. Franta a aratat foarte bine, de aceasta data Dembele a fost vedeta, a acaparat prim-planul. Teoretic, ar trebui sa ne mire, practic vorbim despre Balonul de Aur din acest moment si despre un dublu castigator de Uefa Champions League.
Norvegia – Franta 1-4 – Campionatul Mondial de Fotbal 2026. Norvegia n-a aratat rau, cu titularii ar fi fost altceva. Pe faza ofensiva chiar a aratat multe lucruri bune, ganditi-va ca a si ratat un penalty (pe langa multe alte ocazii). In legatura cu acest penalty, un singur comentariu am de facut: cred ca executantul nu ar fi fost nici al saselea executant daca erau pe teren titularii. Chiar am vazut o situatie dubioasa, echipa obtinuse penalty, dar nimeni nu parea dornic sa execute.
Norvegia – Franta 1-4 – Campionatul Mondial de Fotbal 2026. Inainte de inceperea turneului, acest meci era cel mai asteptat din faza grupelor. Ca microbisti, putem spune ca am avut ghinionul ca acest meci sa fie ultimul si nu primul (ori macar al doilea). Insa nu putem nicicum acuza o echipa precum Norvegia ca are o strategie proprie, ca isi dozeaza efortul.
Norvegia – Franta 1-4 – Campionatul Mondial de Fotbal 2026. Franta a aratat bine si fara Deschamps. Omul a zburat in tara natala pentru a participa la inmormantarea mamei sale. Pentru ce a aparut in Charlie Hebdo voi dedica un articol distinct, aici vreau sa discut strict chestiuni fotbalistice. Insa si aici este o discutie interesanta, caci mie mi s-a parut ca ar fi fost un fel de gol, de vid, pe banca. Stau si ma intreb daca nu cumva Mbappe, Olise ori Dembele nu ar fi fost inlocuiti mai devreme daca pe banca ar fi fost Deschamps. Tind sa cred ca da, fara sa pot dovedi intr-un fel. E doar un feeling.
Norvegia – Franta 1-4 – Campionatul Mondial de Fotbal 2026. Ca sa rezum, ceea ce se anunta a fi cel mai bun si cel mai echilibrat meci din aceasta grupa s-a dovedit a fi cel mai dezechilibrat meci. Senegal – Irak 5-0 nu se pune, echipele FOARTE mici sunt complet demoralizate dupa ce primesc cartonas rosu. Deci un context diferit a facut ca acest meci sa fie pur si simplu inutil, „one way road”.
Norvegia – Franta 1-4 – Campionatul Mondial de Fotbal 2026. Franta se anunta oricum principala favorita la titlu. Insa acum primeste laude si in ceea ce priveste atitudinea, in ceea ce priveste respectul fata de spectatorii si telespectatorii neutri, fata de fotbal. Norvegia primesc o bila neagra, insa morala nu joaca pe teren, asa ca pe termen lung strategia frumoasa si corecta a Frantei s-ar putea dovedi cea care a impiedicat echipa sa castige titlul mondial. Ramane de vazut, de urmarit.