Obsesia titlului de golgheter la Campionatul Mondial de Fotbal 2026 se vede ciudat din fata televizorului. Avem mai multi pretendenti, fiecare cu argumentele sale solide.
Argentina il are pe Messi, care momentan este golgheterul turneului cu 5 goluri. Interesant este ca TOATE golurile Argentinei au fost marcate de Messi. TOATE! Care Messi are si un penalty ratat.
Portugalia il are pe Ronaldo, care are DOAR doua goluri. DOAR doua goluri suna ciudat, dar e un adevar.
Anglia il are pe Harry Kane, care are tot doua goluri, din primul meci, cu Croatia. DOAR doua goluri.
Norvegia il are pe Haaland, care are 4 goluri, impartite in mod egal in cele 2 meciuri jucate pana acum.
Nu in ultimul rand, Franta il are pe Mbappe, si el tot cu 4 goluri, impartite la fel de frateste in cele 2 meciuri jucate pana acum.
Cu totii sunt jucatori imensi, de varste diferite, jucatori care merita toate laudele si toti banii pe care i-au primit si ii primesc in continuare. Problema mea e alta: Obsesia titlului de golgheter la Campionatul Mondial de Fotbal 2026 se poate intoarce contra echipelor lor.
Ca sa exemplific, ma intorc cu 10 ani in urma, la Euro 2016. Deloc intamplator, acea competitie a fost castigata de Portugalia. Da, de Ronaldo ala atat de injurat.
Ronaldo avea 30 de ani si un pic in acel moment, insa Portugalia avea pe banca un antrenor foarte respectat, Fernando Santos. Care antrenor AVEA CURAJUL sa-l inlocuiasca pe Ronaldo. Finalurile de meci il gaseau pe Ronaldo pe banca de rezerve, dand indicatii ca un adevarat antrenor secund.
Ceea ce AR TREBUI sa se intample si acum. La varsta pe care o are, Ronaldo ar trebui sa joace maximum o repriza. Eu as spune ca ar fi de preferat ca acea repriza sa fie a doua. Rezultatele echipei ar trebui sa fie prioritare, nicidecum recordurile individuale.
La fel stau lucrurile si-n cazul lui Messi. Sa joace 90 de minute jucatori de varsta celor 2 mi se pare ABSURD. ILOGIC. In cazul lui Ronaldo, in primul meci, cu Congo, se vedea clar, de la o posta, ca lucrurile nu mergeau. Ca inlocuirea lui Ronaldo ar fi putut fi benefica.
Chiar si daca ar fi jucat perfect, inlocuirea lor pentru a fi odihniti ar fi fost solutia corecta. La fel de corecta ar fi si lasarea lor pe banca la ultimul meci.
Chiar daca sunt mai tineri (Haaland fiind MULT mai tanar), eu i-as tine pe banca si pe Haaland, Mbappe si Kane. Mai ales Kane.
Nu spun ca nu sunt valorosi, nu spun ca n-au ce sa caute pe teren, insa strategia echipei ar trebui sa includa si introducerea unui super-star drept arma secreta. Un Kane introdus proaspat, in minutul 70, ar putea fi mult mai utila.
Ok, Anglia nu e sigura de locul 1, la ei s-ar justifica titularizarea celor mai buni jucatori, dar Argentina ori Norvegia n-au niciun motiv. In afara de obsesia celor 2 de a bate toate recordurile.
Daca Messi va ajunge stors in semifinale si, din cauza oboselii, nu va juca nimic, a cui va fi vina?
In plus, Obsesia titlului de golgheter la Campionatul Mondial de Fotbal 2026 ii face pe acesti jucatori sa confiste mingea cand este vorba de lovituri de la 11m. Messi deja a ratat o astfel de lovitura. Norocul lui si al echipei a fost ca meciul s-a terminat cu bine. Dar cum ar fi sa rateze intr-un moment decisiv? Cum ar fi ca echipa sa piarda din cauza acelei ratari?
Ca sa imi castig niscaiva dusmani, Ronaldo a facut ceva foarte misto azi, atunci cand si-a lasat un coechipier sa bata lovitura libera. In primul rand, si-a surprins adversarul, care nu se astepta sa bata de acolo altcineva in afara lui Ronaldo (a batut un stangaci si a dat gol). Oare Messi ar fi cedat executarea unei lovituri libere vreunui coleg?
Problema acestor echipe, unii spun mai putin a Frantei, este ca sunt dependente de aceste staruri. Ca toata tactica lor presupune sa dea mingile spre aceste vedete. Diferentele sunt atitudinea coechipierilor fata de aceasta tactica. Unele lucruri sunt vizibile cu ochiul liber: Messi pare lider, coechipierii sai par incantati sa joace pentru el, sa joace alaturi de el, in timp ce la Portugalia totul pare o obligatie, Ronaldo nu pare un om, ci un robot pe care toti oamenii din acea echipa trebuie sa-l puna in valoare. La Norvegia iarasi pare place, Haaland e dependent de coechipieri, e varf de gura portii, insa coechipierii sai sunt constienti ca ce face Haaland nu poate face nimeni.
Stiu ca s-a discutat mult despre posibila eliminare a lui Messi. A fost cateva o faza in ambele meciuri. Nu vreau sa comentez arbitrajul, deciziile din acele faze, insa eu vreau sa intreb altceva: daca se nimereste vreun arbitru scrupulos fix in ultimul meci al grupei si-l elimina pe Messi? Fix in fazele eliminatorii, Argentina ar juca „intr-un picior”. La rosu direct se dau oricum minimum 2 etape, asa ca lucrurile ar fi cu atat mai grave.
Deci iata inca un motiv pentru care acesti jucatori ar trebui sa fie rezerve in ultimul meci. Nu stiu Portugalia sau Argentina, insa Franta are cu siguranta inlocuitori buni. Marcus Thuram ar putea fi un atacant extrem de eficient, ca sa dau doar un exemplu.
Sunt prea mic ca sa vorbesc din amintiri despre anii 80, insa multi oameni in varsta imi spun ca Obsesia titlului de golgheter la Campionatul Mondial de Fotbal 2026 seamana cu „fabrica de ghete de aur” din Romania comunista. Acum nu se mai face prin blaturi si aranjamente, insa lucrurile cu siguranta sunt fortate. Pentru Argentina, recordurile personale ale lui Messi par mai importante decat apararea titlului mondial. Ceea ce, oricum as lua-o, mi se pare gresit.
In incheiere, spun un lucru: Obsesia titlului de golgheter la Campionatul Mondial de Fotbal 2026 face Spania principala favorita la castigarea titlului mondial. Fix pentru ca ei nu au o vedeta, un jucator de care sa fie dependenti, un jucator pentru care sa joace intreaga echipa. Acolo echipa e regina, toata lumea joaca pentru … echipa! La fel si la Brazilia, unde Neymar va fi fericit daca va prinde cateva minute (chiar si cand va fi introdus, refuz sa cred ca jucatorii vor fi instruiti de Ancelotti sa joace doar pentru el).
Nu pot sa inchei fara o alta observatie: Obsesia titlului de golgheter la Campionatul Mondial de Fotbal 2026 din partea lui Mbappe, Haaland, Messi, Ronaldo si Kane ma face sa-mi doresc nespus ca acest titlu sa fie castigat de altcinea. Habar n-am de cine: un neamt, un spaniol, un columbian. Poate un olandez. Oricine, numai nu cei de mai sus.